Srpski šaran na svetskoj trpezi

Bez autora
Nov 21 2010

Ribarsko gazdinstvo "Ečka", u Lukinom Selu, stigla je dozvola za izvoz konzumnog šarana i drugih vrsta ribe na svetsko tržište. Dozvola koju je izdalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede podrazumeva prodaju u skladu sa uslovima koje propisuju države uvoznice. Cene tovljenog šarana na tržištu evropskih zemalja su sada bar za trećinu više od domaćih i oni su spremni da se, posle dve decenije, ponovo susretnu sa probirljivim kupcima na evropskom i svetskom tržištu. Osim Nemačke, na listi potencijalnih zemalja za izvoz su Austrija, posebno njen glavni grad Beč, Grčka, Italija i Slovačka. Osim za šarane, izvozna dozvola važi i za sivi tolstolobik, beli tolstolobik, amur i štuku. Osim za šarane, izvozna dozvola važi i za sivi tolstolobik, beli tolstolobik, amur i štuku...

Srpski šaran na svetskoj trpeziŠaran iz gazdinstva "Ečka" dobio dozvolu za izvoz. Osim Nemačke, na listi potencijalnih kupaca Austrija, Grčka, Italija i Slovačka.

Uz ečkog šarana, izvozna dozvola važi i za sivi i beli tolstolobik, amur i štuku. Cena u inostranstvu za trećinu viša od domaće.

Ribarsko gazdinstvo "Ečka", u Lukinom Selu, stigla je dozvola za izvoz konzumnog šarana i drugih vrsta ribe na svetsko tržište, izjavio je generalni direktor tog ribnjaka Nenad Radulović.

Direktor je rekao da dozvola koju je izdalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede podrazumeva prodaju u skladu sa uslovima koje propisuju države uvoznice.

"Cene tovljenog šarana na tržištu evropskih zemalja su sada bar za trećinu više od domaćih i mi smo spremni da se, posle dve decenije, ponovo susretnemo sa probirljivim kupcima na evropskom i svetskom tržištu" rekao je Radulović.

Osim Nemačke, na listi potencijalnih zemalja za izvoz su Austrija, posebno njen glavni grad Beč, Grčka, Italija i Slovačka.

Osim za šarane, izvozna dozvola važi i za sivi tolstolobik, beli tolstolobik, amur i štuku.

"Ečanski šaran" ima dozvolu i za izvoz u Rusku Federaciju, ali tamo još nije "otplovio", pre svega zbog velike udaljenosti.

Šaran iz najvećeg slatkovodnog ribnjaka na Balkanu sada se prodaje po 230 dinara za kilogram, u 12 prodavnica tog gazdinstva u Srbiji, dok je cena u samom ribnjaku 210 dinara.

Prema rečima glavnog tehnologa Zorana Mažića, "ečanski šaran" je postao čuven i kvalitetan zahvaljujući trovekovnoj tradiciji izlova, dugogodišnjoj selekciji, načinu ishrane termički obrađenom hranom, prečišćavanju vode koja dolazi iz Tise i nizu drugih mera.

"To je doprinelo da ta riba postane prepoznatljiva po izgledu, veličini, organo-leptičkim svojstvima, kao izvor proteina i nezasićenih masnih kiselina, u šta se uverila i veterinarska inspekcija Evropske unije, početkom ove godine", podseća stručni saradnik Biljana Martinović.

Ečanski alasi ove sezone bacaju mreže na jezerima površine 1.700 hektara, odakle očekuju izlov oko 3.500 tona, pretežno tovljenog šarana, težine od dva do pet kilograma.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik